Stowarzyszenie Przyjazna GminaStrona główna | Mapa serwisu
Demotywacja
Artykuły > Marek > Demotywacja
Demotywacja?


        Zarówno w życiu osobistym jak i w pracy zawodowej ważnym czynnikiem działania człowieka jest motywacja i demotywacja. Zjawisko demotywacji można dopiero zrozumieć, jak zrozumie się mechanizm działania motywacji.
        Co nas motywuje? Na pewno sukces, uznanie, świadomość robienia rzeczy ważnych, nowe możliwości, entuzjazm czy rezultaty naszej pracy, dobre towarzystwo, współpraca.
        Natomiast to, co nas demotywuje, to brak perspektyw, porażka, niewiara w sukces, stagnacja, załamanie wizji, chaos organizacyjny, brak konkretów, brak środków.
Bywa tak w karierze pracownika, że niewiele da się z niego wydobyć, jego własna inicjatywa jest bardzo mała. W tym okresie pracownik ma niechęć do podejmowania jakichkolwiek działań.
        Na demotywację w pracy ma wpływ to, że szef nie sprzyja w kształtowaniu odpowiedniego środowiska, klimatu pracy i nie sprzyja twórczemu rozwojowi pracowników. Nie zapewnia poczucia bezpieczeństwa, by mógł pracownik przekazywać nie tylko dobre ale i złe wiadomości. Nie ma otwartego i swobodnego komunikowania się  pracowników, co ma z kolei zasadnicze znaczenie w osiągnięciu sukcesu organizacji. Szczególnie szkodliwe i bezsensowne są kary wpisane w system: każdy członek organizacji otrzymuje sygnał, że jeśli nie wywiąże się z określonych obowiązków, to na pewno za to zapłaci. Jak? – tego należy się domyślać … Jest to dodatkowa presja wywierana na pracownika. Stres rośnie i tym samym szanse na spełnienie wymagań szefa maleją.
Za bardzo dobrze wykonaną pracę i wysiłek w nią włożony zwierzchnicy nie reagują i nie okazują zadowolenia, uznania, pochwał za osiągnięcia. A przecież to nic nie kosztuje. Zachowanie takie nie sprzyja pozytywnym relacjom w organizacji i ma się wrażenie, że się jest wykorzystywanym. Podziękowanie, miłe słowo czy pisemne podziękowanie za osiągnięcia motywuje do powtórzenia sukcesu. Kierownictwo zapatrzone we własny interes nie dostrzega potrzeb załogi, nie dba o jej pozytywne nastawienie do pracy, które w dużym stopniu warunkuje wykonanie zadania. Pracodawca uznaje, że pieniądze przeznaczone na premie pochłaniają znaczną część puli przeznaczonej na wypłatę. Nic bardziej mylnego, ponieważ pracownik nie oczekuje za wykonanie zadania drugiej pensji ekstra. Czasem wystarczy fakt, że pracodawca zauważy poświęcenie pracownika i czas, który poświęcił dla organizacji.
Demotywacja zależy od cech indywidualnych człowieka: jego potrzeb, oczekiwań, zainteresowań, polityki personalnej, systemu wynagrodzeń, komunikacji i kultury organizacji.
Demotywującą może być nie tylko niska płaca ale również brak dodatków, brak ubezpieczenia, brak świadczeń dodatkowych, gorsze wyposażenie miejsca pracy, często zmieniające się przydziały zadań, brak okazji do osobistego rozwoju.
Dbajmy o to, by nigdy lub bardzo rzadko dopadało nas zwątpienie. Uważajmy na to, co robimy, czemu poświęcamy swój czas, oby nasze decyzje nie były powodem ponownego przeżywania tego w domu, analizowania i roztrząsania.
       
                                                       Marek

Napisz do nas na adres: przyjaznagmina@o2.pl