Stowarzyszenie Przyjazna GminaStrona główna | Mapa serwisu
Dzień bez łapówki
O nas > Akcje > Dzień bez łapówki


                         Happening –„Dzień Bez Łapówki” w Ostrowcu Św.

        Stowarzyszenie Stopkorupcji, Klub w Ostrowcu Św. 23 lutego 2006 roku włączył się w organizację Akcji Ruchu „Normalne Państwo” pt. „Nie daję, nie biorę łapówek”. Happening odbył się na Rynku w Ostrowcu Św. Współorganizatorami Akcji w Ostrowcu Św. było Stowarzyszenie Antykorupcyjne SAK oraz Stowarzyszenie „Przyjazna Gmina”.

        Celem hapenningu, na którym zbieraliśmy podpisy popierające hasło Akcji i paliliśmy symboliczne koperty, było uświadomienie poszczególnym obywatelom, że walka z korupcją zależy od nich samych, od zmiany ich postawy – wystarczy, że nie dasz, wystarczy, że nie weźmiesz.





Korupcja

        Przeprowadzone wyniki badań świadczą, iż dwie trzecie polskich przedsiębiorstw uważa, że korupcja w naszym kraju jest coraz większa. Mówi się, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju „podatkiem korupcyjnym”.
        Łapówki najczęściej dawane są pracownikom służby zdrowia (57% wskazań), policjantom drogówki (15,5%), urzędnikom gminnym, miejskim i powiatowym (5.2%) oraz w celu załatwienia pracy (4.9%).Polscy przedsiębiorcy uważają, że łapówki wręczane są najczęściej w urzędach celnych, przy uzyskiwaniu zamówień publicznych i zezwoleń na prowadzenie działalności, 57% z nich twierdzi, że zna osoby biorące łapówki.
        Problem tkwi nie tylko w braku dobrych przepisów antykorupcyjnych, ale również w postawie społeczeństwa. Konieczna jest zmiana klimatu społecznego na bardziej aktywny – taki, który nie toleruje i bagatelizuje problemu.
        Korupcja występuje przeważnie w źle zorganizowanym państwie i niewłaściwie funkcjonującej gospodarce. Skorumpowane państwo jest niewiarygodne i traci zaufanie społeczne. Korupcja jest elementem, który zakłóca funkcjonowanie gospodarki. Polega to na tym, że koszt działalności gospodarczej zwiększa się nawet o 20%. Łatwo można sobie wyobrazić co można zrobić za te 20% więcej – przeznaczając te pieniądze na inwestycje, remonty czy płace. Głównym czynnikiem hamującym wzrost gospodarczy w Polsce jest korupcja. Uważa się, że gdyby system był bardziej przejrzysty, to wzrost gospodarczy mógłby sięgnąć nawet do 10% rocznie.
        Pojęcie korupcji pochodzi od łacińskiego słowa corruptio, które oznacza zepsucie moralne, przekupstwo, łapownictwo, sprzedajność działaczy społecznych, państwowych, politycznych, demoralizację.

Marek
Napisz do nas na adres: przyjaznagmina@o2.pl