Stowarzyszenie Przyjazna GminaStrona główna | Mapa serwisu
Przyjazny dom
Artykuły > Emilia Łupina > Przyjazny dom
Przyjazny dom

Przyjazny dom tworzą nie tylko ściany i sprzęty, ale przede wszystkim ludzie. To miejsce, do którego każdy chętnie wraca, w którym ma swój przytulny kąt – wszak wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

Czy taki jest Twój dom? Czy masz jakiś wpływ, aby Twoje mieszkanie stało się właśnie takim przyjaznym domem dla całej rodziny? Dlaczego tak często słyszy się, że dzisiejsza młodzież jest źle wychowana?

Chyba wszyscy znamy trafne powiedzenia: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”, „Jakie młodzieży chowanie, takie losy narodu”.
Pedagodzy twierdzą, że podstawową siłą wychowawczą jest dom rodzinny – w nim przecież od pierwszych chwil życia kształtuje siłę osobowości dziecka. To, jakim będzie człowiekiem, w głównej mierze zależy od tego, co wyniósł z domu rodzinnego. Szkoła i środowisko ma nieco mniejszy wpływ na wychowanie, aczkolwiek zajęcia reedukacyjne mogą skorygować niewłaściwe wzorce zachowania młodych ludzi wyniesione z domu.

Przeprowadzone badania wykazały, że największe możliwości wychowawcze stwarza dzieciom rodzina wielopokoleniowa, gdzie wzajemnie przenikają się światy: dziecięcy, dojrzały i jesieni życia. Jeżeli taka rodzina prawidłowo funkcjonuje, wtedy wszyscy wzajemnie uczą się tolerancji, szacunku, odpowiedzialności. Szczególnie łatwo pielęgnować tradycje, zwyczaje rodzinne oraz narodowe. Bardzo często starsi ludzie są ostatnimi świadkami i cenną skarbnicą wiedzy na temat II czy nawet I wojny światowej. Opowieści babci czy dziadka, stare fotografie, pamiątki rodzinne z zamierzchłych czasów uczą więcej niż kilka lekcji historii. Kontakty wnuków z dziadkami przynoszą im obopólne korzyści. Starsi dzielą się z młodszymi wiedzą i doświadczeniem życiowym, a dzieci przekazują im część swojej młodzieńczej energii i radości.

Jeżeli w domu panuje ciepło, miłość i zrozumienie, a każdy domownik może liczyć na pomoc i wsparcie bliskich, wtedy zaspokojone zostają niezbędne potrzeby: miłości, akceptacji oraz bezpieczeństwa.

Bardzo istotny jest sposób komunikowania się między członkami rodziny. Należy mówić spokojnie i szczerze o wszelkich problemach. Rozwiązywać je na bieżąco. Powinniśmy unikać ciągłego krytykowania oraz agresji słownej i fizycznej, gdyż mogą one wywołać poważne zaburzenia, szczególnie w psychice dziecka, które trudno będzie usunąć nawet przy pomocy terapii psychologicznej.

Jeżeli w domu istnieje problem uzależnień, najlepiej zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej instytucji czy ośrodka zajmującego się danym problem, a wszyscy mieszkańcy powinni poddać się terapii rodzinnej.

Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na przyjazną atmosferę w domu jest szanowanie prawa do prywatności dziecka i pozostałych członków rodziny. Gdy ktoś chce pobyć sam, nie należy narzucać się i nie przeszkadzać mu, nie wchodzić bez pukania do pokoju, nie grzebać w cudzych rzeczach. Dziecko wychowane w takiej rodzinie, w której respektowane jest jego prawo do prywatności i wolności osobistej, nauczy się szanować innych.

W domach, gdzie przestrzega się prawa do nienaruszalności przestrzeni osobistej, domownicy są względem siebie delikatniejsi, bardziej się szanują, nikt nie ma wrażenia, że pozostali depczą mu po piętach i nieustannie go obserwują, poddając krytyce, na co w szczególności uwrażliwiona jest młodzież w tzw. trudnym wieku.

Jeśli warunki mieszkaniowe nie pozwalają, aby każdy domownik miał swój pokój, to postarajmy się wygospodarować choćby maleńki kącik dla każdego. I w domu i w pracy każdy człowiek potrzebuje swojego stałego miejsca. Nikt nie czuje się dobrze pracując codziennie przy innym biurku, czy śpiąc w innym łóżku – takie sytuacje powodują stres, irytację, prowadzą do kumulacji napięcia, a w konsekwencji nawet do kłopotów zdrowotnych.

Postarajmy się, aby nasze mieszkanie było takim przyjaznym domem z prawdziwego zdarzenia, takim, który pozostaje w naszej pamięci na całe dorosłe życie. Aby był domem, do którego wszyscy chętnie wracają, a krewni i przyjaciele lubią nas odwiedzać. Bo prawdziwa rodzina winna tworzyć kochającą się wspólnotę, która w trudnych chwilach wspiera się i nikogo nie pozostawia bez pomocy.

Urządzajmy swój dom nie drogimi przedmiotami, lecz dobrocią i uprzejmością, darami swojego serca !!!

Napisz do nas na adres: przyjaznagmina@o2.pl